Εκπαιδευτική εκδήλωση αφιερωμένη στην παγκόσμια ημέρα Φιλοσοφίας

Τη 16η Νοεμβρίου 2023 διεξαχθεί εκπαιδευτική εκδήλωση αφιερωμένη στην παγκόσμια ημέρα Φιλοσοφίας, υπό την αιγίδα του Μουσικού Σχολείο Καβάλας σε συνεργασία με το «Εργαστήριο Διδακτικής, Υπολογιστικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Μικρομαγνητισμού» του Τμήματος Φυσικής του ΔΙΠΑΕ. Συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Λυκείου. Το δε περιεχόμενό της ήταν: «Παγκόσμια ημέρα Φιλοσοφίας», «Η έννοια του «απείρου» στα Μαθηματικά και τη Φιλοσοφία»)

Η παγκόσμια ημέρα Φιλοσοφίας γιορτάζεται την 3η Πέμπτη του Νοεμβρίου και καθιερώθηκε από την UNESCO το 2002 με σκοπό να υπογραμμιστεί η διαχρονική αξία της Φιλοσοφίας για την ανάπτυξη της ανθρώπινης σκέψης και του πολιτισμού. Επίσης για να προβληθεί η σημασία της για την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης των μαθητών/τριών με γνώμονα την κατανόηση του κόσμου και την προώθηση της ανεκτικότητας και της ειρήνης. Παράλληλα για να προβληθεί η ιδιαίτερα και η στενή σχέση της Φιλοσοφίας με τα Μαθηματικά, αφού η αποδεικτική διαδικασία και των δύο είναι η λογική.

Παγκόσμια Ημέρα Φιλοσοφίας

Η φιλοσοφία του ΑΠΕΙΡΟΥ