Xmaspiano

Χριστούγεννα2022

8 Δεκεμβρίου 2022
«Φωταγώγηση δέντρου Δήμου Καβάλας»

Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Καβάλας με μουσικό σύνολο στην εκδήλωση για την φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δέντρου από τον Δήμαρχο Καβάλας στην πλατεία Ελευθερίας.

τοΚαστρο

14 Δεκεμβρίου 2022
«Χριστούγεννα στην Παλιά Μουσική»

Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Καβάλας στην εκδήλωση “Χριστούγεννα στην Παλιά Μουσική” που διοργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Το Κάστρο” σε συνεργασία με την Δημοτική Βιβλιοθήκη Καβάλας “Βασίλης Βασιλικός”.

ΑΦΙΣΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗ ΣΜΥΡΝΗ

17 Δεκεμβρίου 2022
«Χριστούγεννα στη Σμύρνη των ονείρων»

Το Μουσικό Σχολείο Καβάλας και το 6οΓενικό Λύκειο Καβάλας, σε συνεργασία με το ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας και τη ΔΗΜΩΦΕΛΕΙΑ, διοργανώνουν εκδήλωση στο πλαίσιο των 100 χρόνων από τον ξεριζωμό των Ελλήνων της Μικράς Ασίας με τίτλο: «Χριστούγεννα στη Σμύρνη των ονείρων».
Στην εκδήλωση οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Καβάλας θα ερμηνεύσουν τραγούδια από τη μουσική παράδοση της Μικράς Ασίας και οι μαθητές του 6ουΓενικού Λυκείου θα αναγνώσουν κείμενα ανάλογου περιεχομένου, μέσω των οποίων αποτυπώνονται η πολιτισμική παράδοση και κουλτούρα των κατοίκων της Σμύρνης.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο θέατρο «Αντιγόνη Βαλάκου» το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 20:30.
Είσοδος ελεύθερη με προσκλήσεις.

ΜεγαροΜουσικήςΚομοτηνής

21 Δεκεμβρίου 2022
«Κάλαντα και εορταστικές νότες»

«Κάλαντα και εορταστικές νότες» από τα Μουσικά Σχολεία της Περιφέρειας ΑΜΘ, για τα παιδιά της Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού.
Όλα τα μουσικά σχολεία συμπράττουν και τραγουδούν μαζί χριστουγεννιάτικες μελωδίες στο Μέγαρο Μουσικής Κομοτηνής.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Κομοτηνής την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 10:30.

ΧριστόςΓεννάται2022

20 Δεκεμβρίου 2022
«Χριστός γεννιέται, χαρά στον κόσμον»

Χριστουγεννιάτικη συναυλία από το μουσικό σύνολο «Συνηχούντες». Συμμετέχει η Χορωδία του Μουσικού Σχολείου Καβάλας.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Μεγάλη Λέσχη Καβάλας την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 19:00.

22 Δεκεμβρίου 2022
«Κάλαντα»

Το Μουσικό Σχολείο Καβάλας και οι μαθητές της Α/θμιας εκπαίδευσης ψάλλουν τα κάλαντα στους φορείς της πόλης και την τοπική κοινωνία.